نونیل فنل اتوکسیلات

نونیل فنل اتوکسیلات

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

 

نونیل فنل اتوکسیلات چیست و چگونه استفاده می شود؟

نونیل فنل اتوکسیلات با نام دیگر صابون مول از نوع سورفکتانت های غیریونی پرکاربرد در شوینده ها و صنایع مختلف تمیز کننده می باشد. حجم این محصول بسیار بالاست و قدرت پراکندگی در محیط زیست نیز زیاد است. با افزایش دادن مقدار گاز اتیلن اکساید در نونیل فنول این ترکیب به دست می آید و نام گذاری آن بر اساس تعداد گاز اتیلن اکساید مشخص می شود.

انواع نونیل فنل اتوکسیلات

• صابون مول NPE6
• صابون مول NPE 10
• صابون مول NPE 30
• صابون مول NPE 20

 

m0011

 

چرا باید از نونیل فنل اتوکسیلات استفاده کرد؟

نونیل فنل اتوکسیلات با توجه به اینکه کشش سطحی را به طور چشمگیری کاهش می دهند در زمینه های مختلف از جمله مواد شوینده جامد و مایع و مایع ماشین ظرفشویی و شیشه پاک کن ها و پاک کننده ها و رنگ و پلیمر و در نساجی به عنوان روان کننده و آنتی استاتیک و برای پاک کردن مواد اولیه پشم کاربرد دارند و در محصولات کشاورزی و در چربی ها و انواع روغن ها به عنوان امولسیفایر استفاده می شود .با توجه به اینکه NPE ها از نوع مواد شیمیایی فرار و خورنده نیستند به راحتی در انبارها نگهداری می شوند و قابل حمل هستند.

در ساختار نونیل فنل اتوکسیلات تعداد 8 یا 9 کربن در آلکن وجود دارد که قسمت آبگریز مولکول ها را تشکیل می دهند که به همین دلیل معمولا از آلکان های شاخه دار در ساختارش استفاده می گردد چون فعالیت سطحی در این ترکیبات بسیار زیاد است. علاوه بر نام نونیل فنل اتوکسیلات از نام های دیگری از جمله پلی اکسی اتیلن آلکیل فنل و نونوکسینول و تریتون نیز بکار برده می شود.با توجه به اینکه آلکیل فنل براساس نوع صنعت مورد استفاده با تعداد اتیلن اکساید موردنیاز ترکیب می شود که معمولا عددی بین 1 تا 5 می باشد و هر چقدر تعداد اتیلن اکساید بیشتر باشد نونیل فنل آب دوست تر می شود و باعث می شود در آب انحلال ناپذیر و به مراتب در روغن انحلال پذیر گردد.

m0012

اگر این تعداد از اتیلن اکساید بیشتر از 5 باشد برعکس عمل کرده و باعث می شود که نونیل فنل اتوکسیلات در آب انحلال پذیر و در روغن انحلال ناپذیر گردد.میزان پایداری آلکیل ها در محیط های گرم و قلیایی و اکسید کننده به مراتب بیشتر است .آلکیل هایی که در آب انحلال ناپذیر هستند بیشتر به عنوان امولسیون کننده آب در روغن و کمک کننده در حلال و کف را کنترل می کنند اما آلکیل هایی که حلال پذیر در آب هستند معمولا به عنوان امولسیون کننده های روغن در آب کاربرد دارند که در این صورت در تولید انواع محصولات آرایشی و بهداشتی و انواع ترکیبات شوینده ها و در ساخت رنگهای آب پایه و امولسیون های دفع کننده آفات و روغن های تراشکاری به کار برده می شوند .

خواص نونیل فنل اتوکسیلات

محصولاتی که از اتوکسیلات آب در روغن یا روغن در آب ایجاد می شوند معمولا به عنوان مرطوب کننده های خوب و پخش کننده های عالی و روان کننده هایی با پایداری بالا عرضه می گردند. با توجه به اینکه ماده اولیه صابون نیز می باشد و غلظت زیادی دارد به عنوان پاک کننده و حلال در صنعت نساجی کاربرد دارد.