نرمکن سیلیکون

نرمکن سیلیکون

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

در تولید پارچه ها و یا رنگ رزی، گاها نیازمند تغییر در ساختار سطحی این گونه مواد خواهیم بود. به همین دلیل باید از نرمکن سیلیکون برای این نوع مصارف استفاده کرد. این نوع نرمکن ها به دلیل داشتن قدرت بسیار بالا می تواند حالت کششی بین مولکولی را کمی کاهش داده و باعث لطافت بیشتر پارچه ها می شود. این نوع از پارچه ها که در دمای بالای 80 درجه رنگرزی می شوند و عملیات شیمیایی بر روی آنها انجام می شود، نیاز دارند تا در همان بخش نیز نرم تر شده و لطافت بسیاری را کسب کنند.

نرمکن سیلیکون به دلیل داشتن غلظت و قدرت بسیار بالا می تواند در طول فرایند تولید و رنگرزی پارچه ها به خوبی عمل کرده و باعث افزایش کیفیت پارچه می شود.

m0016 روش کار نرمکن سیلیکون به چگونه است؟

به طور کلی نرمکن سیلیکون به خاطر از بین رفتن روغن های طبیعی و یا واکس های شکننده بر روی پارچه ها استفاده میشود و می تواند عمر و کیفیت پارچه ها را افزایش دهد. حتی در نرمکن سیلیکون که نسبت به نرم کن های دیگر از قدرت بسیار بالاتری برخوردار است می تواند مانع از ایجاد خاصیت الکتریسیته در داخل پارچه ها شود و عمر آنها را تا حدود بسیار زیادی افزایش می دهد. این نوع نرم کننده ها انتهای مثبت خود را به طیف لیف مانند پارچه متصل می کند و اندکی بارهای منفی را در داخل آنها جابه جا می کند که همین عمر می تواند باعث تغییر نرمی و لطافت پارچه ها در نسازجی ها شود. همین کار به ظاهر ساده می تواند باعث آبدوستی این پارچه ها شود و می تواند به راحتی نرمی بسیار خاصی را در آنها ایجاد کند. این نوع از نرم کننده ها می توانند در الیاف سلولزی و یا پشم و ابریشم به خوبی کار کرده و با از تضعیف پیوند های هیدروژنی می تواند باعث ایجاد نرمی و کیفیت بیشتر در این نوع پارچه ها شود.

m0017 چرا باید از نرمکن سیلیکون استفاده کرد؟

استفاده از نرم کن های پایه آبی نمی تواند به خوبی در دماهای بالا، لطافت موردنظر را به پارچه ها بدهد و می توان گفت که استفاده از نرمکن سیلیکون به دلیل داشتن پایداری برشی بسیار بالای می تواند در طول یک فرایند به صورت کامل باعث ایجاد نرمی خاصی در پارچه شود و می تواند با داشتن عمر بسیار طولانی خود در یک فرایند کاملا پیچیده به طور کامل از پارچه در مقابل عوامل شیمیایی رنگرزی محافظت کند.

در بسیاری از موارد در صورت رعایت نکردن غلظت دقیق این نوعن نرمکن ها و اضافه کردن مقدار بیش از حد آن به مواد اصلی می تواند فرایندهای شیمیایی را تغییر داده و باعث از بین رفتن پارچه شود و یا با رقیق کردن بیش از حد مایع موجود، باعث از بین رفتن بافت های رنگ و پارچه می شود که این موضوعات می تواند مشکلات بسیار زیادی را به وجود آورد، به همین منظور باید در هنگام استفاده از نرمکن سیلیکون علاوه بر استفاده از مقدار صحیح به ph آب نیز دقت کرده تا با انتخاب صحیح نرمکن بهترین کیفیت برای پارچه ها فراهم شود.