ضد کف نساجی

ضد کف نساجی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

ضد کف نساجی چیست و چراباید از آن استفاده شود؟

ضد کف نساجی با توجه به کارایی بالا بر اساس استانداردهای جهانی که در مواد افزودنی استفاده شده است به عنوان محصولی بسیار قوی در تشکیل کف و از بین بردن کف کاربرد دارد.ضد کف نساجی با توجه به ماده های غیر سمی که تولید می کند با محیط زیست سازگار است و با توجه به قوی بودن افزودنی های این ماده در محیط های حاوی مواد قلیایی و اسیدی مقاومت بالایی دارد.با توجه به اینکه فوم در انواع فرایندهای رایج تجاری از جمله نساجی استفاده می شود نیاز به ضد کف یا آنتی فوم می باشد تا از ایجاد شدن کف در طی انجام فرایندها جلوگیری شود.

 

m003 مکانیزم عملکرد ضد کف نساجی

با توجه به اینکه فوم ها از حل شدن مولکول ها در مایعات ایجاد می شوند و این مایع می تواند به صورت آبی و غیر آبی و یا ترکیبی از هردو باشد و در استفاده از ضد کف باید نوع فوم را در نظر گرفت. ضد کف ها با نفوذ به لایه های فوم از بزرگ شدن انسداد هوا جلوگیری می کنند.از مزایای ضد کف نساجی غیر قابل حل بودن است و به راحتی خنثی نیز نمیشود.. این ضد کف همانند یک آبگریز در آب عمل می کند با ورود ذرات معلق در محلول و ذرات را به سمت دیواره کف هدایت می کند و با توجه به اینکه ذرات ضد کف یک نوع ماده خارجی در مایع لاملا و ناسازگار با آب می باشد با کاهش دادن نیروهای چسبندگی باعث ناپایدار شدن کف می شود و باعث ضعیف و لاغر شدن حباب کف می گردد و با توجه به جذب کردن ذرات سورفاکتانت موجود در مایع لاملا باعث ترکیده شدن کف ها می شود.

معیارهای انتخاب یک ضد کف نساجی مناسب چیست؟

معیاری که در انتخاب ضد کف مناسب باید در نظر گرفت اینکه بیشترین ناسازگاری را با مدیوم آب پایه داشته باشد و به همه جای لاملا ورود کند و از پایداری حباب جلوگیری کند .
اگر بیش از حد از ضد کف نساجی استفاده شود با توجه به اینکه عمل کف زدایی را انجام میدهد ولی منجر به ایجاد عیوبی در رنگ نیز می شود.و اگر خیلی کم نیز از ضد کف نساجی استفاده گردد ممکن است عیوب در رنگ ایجاد نشود ولی باعث می شود کف ها در سیستم باقی بمانند.پس بهتر است از دوز مناسب در انتخاب ضد کف نساجی بهره مند گردید. تنها ناسازگاری ضد کف نساجی کافی نیست و باید نیروی برشی نیز قوی باشد تا در هنگام استفاده از ضد کف به صورت یکنواخت پخش شود و تجمع محلی نداشته باشد که در غیر اینصورت باعث ایجاد عیوبی در رنگ ازجمله ایجاد حفره می گردد.

انواع ضد کف های نساجی عبارت اند از:

• ضدکف سیلیکونی
• ضد کف پلیمری بدون سیلیکون
• ضد کف مینرال

با توجه به اینکه فرایند کف کردن یک مشکل عمده در تمامی صنایع از جمله نساجی می باشد باید در استفاده از ضد کف نساجی در محلول ها دقت فراوانی گردد و به صورت محدود و در کوتاه مدت استفاده گردد تا اثرات نامطلوبی به جا نگذارد و درمان با تزریق ضد کف تقریبا موقتی می باشد که بهتراست عوامل کف زا حذف شوند.