ضد کف مخصوص حفاری

ضد کف مخصوص حفاری

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

 

همواره ممکن است ما در یک واکنش شیمیایی به خصوص در بخش فرآورده نیز تولید کف داشته باشیم اما به آن نیاز نداشته باشیم و درصدد حذف آن باشیم در این حالت نقش ضدکف ها نمایان خواهد شد. و از ضد کف های مختلفی همچون ضدکف پودری، روغنی و ... بسته به شرایط استفاده می کنیم. اما دلایلی که ما از حضور کف در نتیجه واکنش مان ناراحت می شویم چه هستند؟ دلیل آن مزاحمت کف در عملکرد صحیح ماده است. برای رفع این مشکل از آنتی فوم ها استفاده خواهیم کرد. در این مقاله به شما خواهیم گفت که ضدکف مخصوص حفاری به چه دلیل و در چه موادی به کار برده می شود.
عملکرد ضد کف ها چگونه است؟

ضد کف ها در مواجهه با کف ها به درستی عمل می کنند و هرگز در کف ها محبوس و حل نمی شوند بلکه برعکس رفتاری غالب و از بین برنده درباره کف ها دارند به گونه ای که ابتدا به بخش بین آب و هوا رفته و کف را از بین می برند این عمل با ترکیدن حباب های هوا نمایان خواهد شد. پس به این صورت ضدکف مخصوص حفاری سبب از بین رفتن کف و حباب های بین گل حفاری خواهند شد.

m1
انواع ضد کف ها

• ضدکف های سیلیکونی
• ضدکف های روغنی
• ضدکف های الکلی
• ضدکف های استری
• ضدکف پودری

 

دلیل اهمیت بالای ضد کف ها

در جریان های متلاطم معمولا کف ایجاد خواهد شد که این موضوع سبب می شود که بازده و میزان تولید برج ها کاهش پیدا کند و ضد کف ها با حضورشان سبب میشوند که تولید ناخواسته کم نشود.

کاربرد ضدکف مخصوص حفاری در صنعت نفت

• ضدکف مخصوص حفاری: در حفاری چاه های نفتی مجبور به استفاده از گل حفاری هستیم دلیل آن نیز در وهله اول برای جابه جایی خرده حفاری و افزایش بازده مته است. در وهله دوم اختلاف فشار زیاد بین ته چاه با سطح چاه در حفاری چاه های نفتی، سبب فوران سیالات داخل سازند به سطح خواهد شد در نتیجه در حفاری این چاه ها نیاز به حضور گل حفاری درون چاه است. گل حفاری به دلیل حضور باروت در آن وزن در ته چاه ایجاد می کند و اجازه برگشت سیالات به سطح را نمی دهد اما با تشکیل کف در آن سبک شده و خاصیت خود را از دست خواهد داد و فوران ایجاد شده به دنبال آن خسارت زیادی از لحاظ مالی و جانی وارد خواهد کرد.

• ضدکف سیمان: علاوه بر حضور ضدکف مخصوص حفاری در گل، این ماده در سیمان ها نیز به کار خواهد رفت. حضور گاز در میان سیمان یکی از عوامل کاهش کیفیت و مقاومت آن است که به راحتی توسط ضد کف ها حل خواهد شد. در واقع عملیات سیمان کاری لوله های جداری امری بسیار مهم در صنعت نفت خواهد بود که باید حتما با بالاترین کیفیت صورت گیرد.
از انواع ضد کف هایی که وجود دارند ضد کف سیلیکونی KZ2000S بیشتر در این صنعت تایید و مورد استفاده قرار میگیرد. البته از ضد کف های الکلی نیز در سیمانکاری لوله جداری استفاده خواهد شد.